Navigare prin tastatură
Blocare animații
Titluri subliniate
Tonuri de gri
Culori inversate
Linkuri subliniate
Mărire
Cursor negru
Cursor alb
Text: Mic Mediu Mare
Resetare
Închide


La mulți ani, Tricolor!

Un stat independent și suveran este recunoscut și pentru elementele sale definitorii. Unul dintre ele îl constituie Drapelul. Cele trei culori simbolice ale drapelului Republicii Moldova – albastru, galben și roșu, definesc națiunea – unitară, muncitoare și luptătoare.
 
Tricolorul a fost desemnat oficial drapel de stat pe 27 aprilie 1990.
 
Drapelul Republicii Moldova înseamnă mândrie, emoții, curaj, statalitate, independență și nu în ultimul rând ne definește pe noi – cetățenii Republii Moldova.
 
Astăzi este un bun prilej pentru a ne simți mândri pentru ceea ce reprezinta Republica Moldova, să devenim mai conștincioși și să purtăm mereu în minte și suflet spiritul de mândrie și patriotism al simbolisticii drapelului.
Să nu uităm că mai întâi de toate Tricolorul Republicii Moldova este simbolul poporului, buneilor și străbuinelor noștri, a copiilor și viitorului nostru.
 
La mulți ani cetățeni ai Republicii Moldova!
 
La mulți ani, Tricolor!