Navigare prin tastatură
Blocare animații
Titluri subliniate
Tonuri de gri
Culori inversate
Linkuri subliniate
Mărire
Cursor negru
Cursor alb
Text: Mic Mediu Mare
Resetare
Închide


,,Grigore Vieru-poet cu lira-n lacrimi”

Pe 14 februarie 1935, s-a născut marele poet Grigore Vieru, care a fost unul dintre cei mai renumiți poeți ai neamului nostru. ,,Sunt iarbă. Mai simplu nu pot fi” – acestea sunt cuvintele poetului. Grigore Vieru a fost un maestru al cuvântului, un om care a iubit plaiul natal, limba și neamul, istoria poporului  până la lacrimi.

Cu acest prilej,elevii Colegiului ,,Gheorghe Asachi”din Lipcani au pregătit un omagiu marelui poet.Astăzi,la 15 februarie s-a desfășurat activitatea literară ,,Grigore Vieru-poet cu lira-n lacrimi”,în cadrul căruia a avut loc un recital de poezii, cântece, expoziție de desene și premierea participanților la concursurile online – 

toate  IN MEMORIAM Grigore Vieru.

Sunt atât de multe de spus despre Grigore Vieru încât nu ne-ar ajunge nici un roman întreg să expunem tot. Dar oare ce poate să “grăiască” mai bine despre un poet decât versul său? Vă invităm, retrăgându-vă pentru câteva minute din tumultul vremii, să-l descoperiți pe Grigore Vieru :

 

                     

                         

Personalitatea lui va rămâne veșnic în memoria şi sufletul nostru.