Navigare prin tastatură
Blocare animații
Titluri subliniate
Tonuri de gri
Culori inversate
Linkuri subliniate
Mărire
Cursor negru
Cursor alb
Text: Mic Mediu Mare
Resetare
Închide


Good Deeds Day 2021

“Voluntarii sunt singurele fiinţe de pe faţa pământului care reflectă compasiune, grijă nemasurată, răbdare şi dragostea adevărată pentru naţiune.” (Erma Bombeck )

Începând cu 23 mai -06 iunie 2021, IP Colegiul „Gheorghe Asachi ” s-a alăturat Centrului Republican al Voluntarilor și Mișcării Mondiale «Ziua Faptelor Bune».

Astfel peste 30 tineri voluntari din instituție alături de profesorii coordonatori au realizat activități prin intermediul cărora au demonstrat că sunt capabili să facă o faptă bună, datorită implicării active putem schimba lumea din jurul nostru.

Activități realizate : „PRIN FAPTE BUNE DEVENIM MAI BUNI! „

  • Izvorul – sursa de viață , elevii grupei 22, coordonator Anghel Lidia
  • NOI IUBIM NATURA, IUBIȚI-O ŞI VOI, elevii grupei 21;31 coordonator Gabriela Budacu
  • Să ne ajutăm aproapele ; Donează o carte pentru bibliotecă,  elevii grupei 23; 43 , coordonator Nellea Pădurari

Voluntarii au curățat terenul de lângă izvor de iarbă , crengi și deșeuri; au vopsit fântâna de pe teritoriul școlii, au greblat, măturat, curațat arbuștii; sădit copaci; deasemeni au fost inițiate activități de acordare a ajutorului persoanelor în etate prin activităţi casnice, grădinărit, amenajarea gardurilor, săpat, prășit, au mers la cumparaturi; au însoțit persoane cu dizabilități la plimbare;

În realizarea acestor activități elevii s-au implicat dornici de a face o faptă bună, au manifestat responsabiitate față de persoanele în etate, față de persoanele cu dizabilități, față de mediul ambiant., îndemnându-și semenii să facă fapte bune nu doar pentru o singură zi ci mereu !

 

Mulțumim organizației : Volunteer Center RVC; GoodDeedsDayInternational