Exercițiu de simulare incendiu

Astăzi, 28.10.2022, în colaborare cu IGSU Lipcani însoțiți de reprezentanți ai IGP, elevii colegiului au participat la exercițiul de simulare a unui incendiu în instituție.

În acest context reprezentanții IGSU Lipcani au informat elevii despre măsurile necesare a fi întreprinse în caz de situții excepționale, păstrarea calmului, apelarea Serviciului Unic 112, la semnalul sonor de avertizare, depistarea celor mai apropiate căi de ieșire și evacuarea din instituție; grija față de colegii prezenți la fața locului;

Deasemeni au fost enumerate situațiile din cauza cărora pot izbucni incendiile și S-au atenționat elevii spre precauție și respecarea regulilor de securitatea antiincendiară.

În cadrul exercițiului pompierii au venit cu 2 mașini de intervenție demonstrând dotările acestora.

Mulțumim colaboratorilor IGSU pentru instruire și demonstrație!