Dezbateri

Puterea de a schimba ceva stă în mâinile tale !
Ghidați de profesori, elevii grupei 11 a Colegiului,,Gheorghe Asachi”din Lipcani,au inițiat o dezbatere la tema : Folosirea blănurilor în modă, trebuie interzisă.
În cadrul activității :
✔️A fost evidențiată problematica
✔️ Erau expuse informații, argumente și contraargumente
✔️S-au prezentat soluții și alternative
În trecut, oamenii purtau blană, piele, lână, puf deoarece acestea erau singurele opțiuni pentru a se feri de frig.
Astăzi perpetuăm acest obicei din obișnuință, comoditate, tradiție sau pentru modă, deși obținerea acestora presupune practici pe care cei mai mulți dintre noi nu le-am susține niciodată dacă victimele acestora ar fi câinii și pisicile pe care le iubim.
Animalele care cad victime „modei” nu sunt cu nimic diferite de animalele pe care le iubim.
Milioane de animale sunt ucise de dragul „modei”.
Mai mult, materialele artificiale și cele naturale de origine vegetală existente astăzi pe piață au ajuns foarte performante astfel încât sunt de o calitate mai bună decât cele provenite de la animale.
Construiește-ți o garderobă fără cruzime. Citește etichetele. ALEGE inteligent și etic.
CRUZIMEA NU E LA MODĂ!